Bibliografi për Shqiperinë

Historia e Shqiperisë :

 • Historia e qytetërimit shqiptar, nga Kristo Frashëri
 • Historia e Tiranës, nga Kristo Frashëri
 • Skenderbeu, nje histori politike, nga Aurel Plasari
 • Udhetim ne keshtjellat Ilire, nga Neritan Ceka
 • Hebrenjtë në Shqipëri, nga Monika Stafa

Tourizem :

 • Art & Trashegimi, Berati; Shtëpia botuese: Argjiro
 • Apollonia, nga Neritan Ceka
 • Butrinti, nga Neritan Ceka
 • Bajroni në Shqipëri dhe takimet me Ali Pashë Tepelenën, nga Kristo Frasheri
 • Turist në utopi, nga Rune Ottosen, Shqipëroi: Myrteza Shini
 • Xhamite e Shqiperise, historia, arkitektura, shek XV – XIX, nga Aleksander Meksi
 • Skenderbeu, Heroi Kombetar Shqiptar, Atlet i Krishtit, Mbrojtes i Europes, nga Fotaq Andrea
 • FOTOGRAFIA SI RITUAL MARUBI, nga Zef Paci

Fjalore në shqip

 • FJALORI HISTORIK I SHQIPERISE, nga Robert Elsie
 • FJALOR RREFYES I MITEVE PELLAZGORE 1, nga B.a Kule
 • SHPENDET E SHQIPERISE, Fjalor i emrave, nga Mirjan Topi
 • FJALOR I BARBARIZMAVE PERENDIMORE NE GJUHEN SHQIPE, nga Arion Hysenbegasi

 •  

Literatura Shqiptare :

 • Bektashinjtë Shqiptarë: Historia dhe kultura e një rendi dervishësh në Ballkan, nga Robert Elsi
 • Enver Hoxha: E para biografi e bazuar në dokumentet e arkivit personal dhe në rrëfimet e atyre që e njohën, nga Blendi Fevziu
 • Ahmet Zogu, presidenti që u bë mbret, nga Blendi Fevziu
 • Kanuni i Lekë Dukagjinit, 2016, nga Shtjefën Gjeçovi
 • Lahuta e Malcis, nga Gjergj Fishta
 • Prilli i thyer, nga Ismail Kadare
 • Gjenerali i ushtrise se vdekur, nga Ismail Kadare
 • Kronikë në gur, nga Ismail Kadare
 • Rrno vetem per me tregue, nga At Zef Pllumi
 • Titulli: Shqipëria e Epërme, një udhëtim në Shqipërinë e Veriut të vitit 1908, nga Edith Durham, Shqipëroi: Piro Misha

 

bibliography_1.jpg